Indiába készülvén felmerül bennünk a különféle betegségek eshetősége, a nem megfelelő higiénia, az óvatosság kontra helybeli szokások kipróbálása - Rómában légy római szól a régi mondás -, így némi latolgatás és információgyűjtés után meglátogattuk a Nemzetközi Oltóközpontot.

 

Indiába belépve nem teszik kötelezővé az oltások meglétét, de immunrendszerünk eltérése miatt némelyik erősen ajánlott.

 

Mi a következő oltásokat adattuk be:

 

- Hepatitis A és B (kombinált oltás.): fertőző/vírusos májgyulladás. Piszkos kézről terjedhet át ételre vagy tárgyra, ivóvízbe, orvosi kezelés során is elkapható (B) Hányingerrel, lázzal, hasi fájdalommal járhat, majd sárgás bőrszín jelentkezik (A). A Hep.B tünetmentesen átvészelhető, de hosszú lappangás után krónikus májbetegség lép fel.A védőoltás elölt vírust és felületi antigént tartalmaz, mellékhatást nem tapasztaltunk. 

Fontos: 3 oltás kell a 15 éves védettséghez, az első injekció (vállba kapjuk) csak pár hónapra szól, a következőt egy hónap múlva kell kapni, így utazás előtt legalább másfél hónappal menjünk el az Oltóközpontba.

 

- Hastífusz: Salmonella typhi vagy paratyphi baktérium, emberről emberre terjed széklettel szennyezett étel, tárgy vagy piszkos kéz révén. Fejfájás, influenzához hasonló tünetek, szív-, ideg-, bélrendszeri szövődmények felléphetnek. A védőoltás 3 éves védelmet nyújt. Tablettában és injekció formájában is lehet. 

Nekünk a 3. tablettától egyikünknek erős fejfájása lett, ami 1 napon át tartott, másikunknak 3 napon át tartó hasmenés és hányingere.

 

- Járványos agyhártyagyulladás (meningococcus meningitis): Levegőben terjed. Hirtelen kezdődik fejfájással, lázzal és néhány órán belül halállal végződhet. Észak Indiában is előfordul.

 

Ezeket lehetett volna még, de nem éltünk velük:


- sárgaláz: szúnyogok terjesztik, némelyik országban kötelező. Előfordulása Dél-Amerika és Afrika trópusi területei, Indiában nincs.

- dengue-láz: csonttöréses láz, szúnyogok terjesztik. Indiában is előfordul. Főként víz melletti területeknél. Oltás nincs ellene, tüneti kezelés lehetséges

- merevgörcs (tetanusz): Egy seb baktériummal való fertőzése okozza. Sérülés után 7-14 nappal jelentkeznek a görcsös tünetek. Légzési és keringési rendellenesség miatt halált okozhat. 10 évente ismétlő oltás szükséges. 

- japán B encephalitis: Japán és Kína, Dél-Kelet Ázsia területein fordul elő. Szúnyogok terjesztik. Rizsföldek, pocsolyák területein élnek, alkonyattól pirkadatig csípnek. Csak 1%-ban alakul ki betegség, de közülük 50% halállal jár. Védőoltás Mo-on nincs rá, kezelés nem ismert. 

- kolera: Szennyezett víz, zöldségek-gyümölcsök útján terjed. Jégkockával, üdítőben citrommal is elkapható. Hasmenéssel, hányással jár, gyors kiszáradáshoz vezet, hasonlóan számos más utazási betegségtől. Csökkenthető cukor-só és víz pótlással. A védőoltás a Coli baktérium ellen is véd, de csak 60-70%-ban, a kolera ellen 80-90%-ban.

- malária: szúnyogok terjesztik főleg napnyugta és napkelte előtt csípnek. 7 nap lappangás után láz alakul ki, izomfájdalom, fejfájás, gyengeség, hányás, hasmenés jelentkezhet. Lázas és lázmentes időszakok szabályosan 48 és 72 óránként ismétlődnek. 24 órán belül antimaláriás kezelést kell kapni. Bizonyos típusai kómát, halált okozhat, más típusai lappangó formában évekig megbújnak a májban. Maláriával fertőzött országok térképei. Az antimaláriás gyógyszereket lehet szedni, ami a kórokozót nem pusztítja el, de a fejlődési ciklusát megszakítja. Ha hosszú ideig tartózkodunk külföldön nem javasolt a folyamatos gyógyszerszedés.

 

Továbbá az alábbiakról kapunk részletes tájékoztatást az Oltóközpont brossuráiból:

 

- A repülőutazás veszélyei: trombózis - érelzáródás. Érdemes óránként felállni, kinyújtózni, kávét, alkoholt elkerülni, sok nem szénsavas folyadékot inni.

- Egészségügyi csomag javasolt tartalma: láz- és fájdalom csillapító, görcsoldó, széntabletta, sópótló, hashajtó, hányáscsillapító, orrcsepp, allergia elleni krém, savlekötő, sebfertőtlenítő, rovarriasztó, vízfertőtlenítő, betadine, fertőtlenítő tapasz, steril pólya, mullap, rugalmas pólya, biztosítótű, csipesz, hőmérő, tükör, füldugó, fertőtlenítő kendő, bicska, nyakpárna.

- Kóbor állatok elkerülése: Veszettség elkerülése miatt ne simogassuk a kutyákat, majmokat, egyéb állatokat. Kerüljük a szemkontaktust, ne fussunk el. A veszettség gyógyíthatatlan, lappangása hónapokig is eltart. Barlangokban lévő levegő belélegzése is tartalmazhatja a vírust az ott élő denevérek miatt. Ha megharap, megkarmol egy állat, mossuk ki, fertőtlenítsük és utána menjünk orvoshoz, mert a veszettség halálos kimenetelű is lehet. 

Hasmenés. (diarrhoea): Utazási betegség, a fejlődő országokba  utazók közül minden 3. ember elkapja az első  két hétben, fertőzött víz vagy étel miatt. Vírusok, baktériumok és egysejtűek okozhatják. Általában 1-3 nap alatt elmúlik. Fontos a folyamatos só, cukor és vízpótlás. Lehet rá patikában kapni speciális pótlószert, amit vízben feloldva kell meginni. Tanácsok: csak palackos vagy szűrt vizet igyunk, utcai árusoktól csak frissen sütött ételt vegyünk, a gyümölcsöket fertőtlenítsük, jégkockát ne kérjünk semmibe, újramelegített ételt, vagy állott ételt ne fogadjunk el, jégkrémet, készített salátákat, majonézt, tojásos dolgokat ne együnk. 

- Nőknek: javasolt applikátoros tampon használata - DM-ben, Rossmanban lehet kapni. Neomagnollal vagy hipermangánnal lehet fertőtleníteni a vizet, amely így alkalmas mosakodásra, de a paraziták így sem pusztulnak el. Nedved törlőkendőt érdemes magunkkal vinni a kéz és intim területek tisztítására. Édes vízi folyókban, tavakban nők ne fürödjenek, mert vérmétellyel – shistosoma – és más parazitákkal is fertőzöttek lehetnek.

- Magassági betegség: 2500 méterrel a tenger felett a levegő oxigén tartalma csökken. Szapora légzésszám, gyors szívműködés és az erek kitágulása szükséges. Tünetei fejfájás, gyengeség, szédülés, légszomj, ítélőképesség elveszítése, keringési zavar, tüdővizenyő, agynyomás fokozódása, eszméletvesztés, kóma, halál. Fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor vigyük a beteget alacsonyabb magasságra, vegyen be vizelet hajtót (acetazolamide), szteroidot (dexamethason) az agynyomás csökkentésére.  Az emelkedés naponta ne haladja meg a 600 métert. Az első éjszakát ne töltse 2000 m. felett.

- Elsősegélynyújtás: sebellátás, betadin oldat fertőtlenítésre. Idegentest behatolása esetén ne erőltessük az eltávolítást (horog, kampó). Ájulásnál ha az arc sápadt, a bőr hűvös azonnal le kell fektetni, a lábakat felemelni; ha az arc piros, az erek tágultak, akkor a ruházatot meglazítani, a beteget félig ülő helyzetbe helyezni. Légzés megállásnál a szájból kivenni az ott lévő tárgyat, szájból szájba lélegeztetni és a mellkast ütemesen nyomni, azonnal segítséget hívni.)

- Túlhevülés, hőguta: tartós izzadás miatt a vér besűrűsödik. Magas páratartalomnál a bőrről nem tud elpárologni az izzadás és a test túlhevül. Tünetei: gyengeség, erős szívdobogás, bizonytalan mozgás, hányinger, fejfájás, szédülés, sötét vizelet. Mindig több vizet kell inni, mint amit kívánunk! Több sót kell fogyasztani, izotóniás italt kell inni (patikában lehet kapni, de lehet készíteni 1 pohár vízhez fél teáskanál só, 3-4 teáskanál cukor hozzáadásával). Árnyékos helyre kell vinni, ruháktól megszabadítani, legyezővel hűteni és itatni.

 - Lehűlés, fagyás: az izmok összehúzódnak és a vérkeringés lassul, majd szöveti elhalás jelentkezhet. Szél és nedves környezet, éhség és kimerültség gyorsítja a kihűlést. Nagy magasságban szaporább a légzés, több hő távozik. Védekezésként öltözzünk rétegesen, ne szoros és ne műszálas ruhába. Elhagyott helyen ne túrázzunk egyedül, cukor és innivaló legyen nálunk mindig.